4 důvody, proč je bydlení tak drahé

Při pohledu na inzertní servery s nemovitostmi a na stránky realitních kanceláří se člověk s běžnými příjmy nestačí divit, kam až ceny navzdory hospodářské krizi šplhají. Proč je bydlení v České republice tak drahé? 

1)      Podstřelené ceny před rokem 1989 

Ať už minulému režimu vytýkáme cokoli, faktem je, že kvůli masivní bytové výstavbě se i v rámci volného trhu držely ceny nemovitostí na velmi nízké úrovni. Mnohé obce prodávaly pozemky za hubičku, domek se dal postavit za 300 000,- a např. moji příbuzní pořídili 2+1 v paneláku za 40 000,-. 

Kdo nabyl majetek takto levně, velmi rychle ho splatil. Dnes, když ho chce prodat, není žádný důvod proč spěchat. Mnohdy se roky čeká na ňoumu ochotného dát přemrštěnou sumu, byt či dům zůstává po tuto dobu prázdný a majitele to netrápí. 

2)      Bydlení je nezbytný statek 

Je logické, že v rámci kapitalismu rostou ceny nezbytných statků (krom bydlení třeba potraviny). Mají totiž velký vydírací potenciál. Novou televizi nebo auto mít nemusíte, krom rozmaru Vás nic nenutí tyto věci kupovat. Ovšem pod mostem si s rodinou neustelete. 

3)      Spekulace s pozemky 

Například v rámci mojí rodné vesničky (jsem přesvědčen, že jde o obecný jev) zakoupili či jinak získali zastupitelé a jejich příbuzní levné pozemky, které byly vedeny jako zemědělská půda. Následně odhlasovali převod na parcely. Cena, za kterou jsou ochotni prodat? 1000,- korun/metr čtvereční. Všichni o tom ví, většina lidí je opakovaně volí, proč by si nepřilepšili. 

4)      Stavební firmy = Jeden velký kartel 

Jak jsem napsal v jednom z předchozích článků (Spustí hospodářská krize tvrdou konkurenci na trhu s bydlením?):

Stavebnictví je oborem, kde jsou velké náklady na vstup do odvětví. Bez obrovského kapitálu nelze pořídit drahé stroje a začít třeba vyrábět tvárnice nebo těžit písek. Na druhé straně jakmile jednou zainvestujete, máte na desítky let vystaráno. Proto zde panuje kamarádská konkurence, kde nikdo nikomu nejde po krku a všichni drží uměle vysoké ceny. Z doby, kdy stát rozhazoval, jsou vytvořeny značné rezervy na účtech firem, jejich vlastníků i manažerů. 

Trh nefunguje – Po 23 letech od revoluce nesporný fakt

I když jsem principiálním odpůrcem státních zásahů do ekonomiky, je naprosto zjevné, že neregulovaný trh není schopen zajistit podmínky pro dostupné bydlení.

Politická strana, která si to uvědomí, bude mít před volbami v rukou silný trumf.

Autor článku: Ing. Václav Ulrych

Autor: