Hypotéka nebo bydlení v nájmu: Co se Vám víc vyplatí?

České banky se nás snaží pomocí reklamní masáže přesvědčit, že tím nejlepším pro bydlení je pořízení nemovitosti a splácení hypotéky. Bydlení v nájmu nemá tak dobrou propagaci, nestojí za ním žádná velká instituce. Pojďme si ukázat výhody i nevýhody obou těchto řešení.

Hypotéka – Bydlení, které bude jednou Vaše

Je naivní podléhat iluzi, že Vám patří dům či byt, který je zatížen hypotékou. Dokud nesplatíte poslední splátku, pořád (obzvlášť v dnešní ekonomické situaci) reálně hrozí, že skončíte na ulici.

Ovšem pokud máte stabilní zaměstnání se slušným příjmem, má hypotéka spoustu kladů. Především mezi ně patří možnost uzpůsobit si bydlení podle svých představ a vidina toho, že Vám budete jednou hrdým vlastníkem nemovitosti.

Mezi nevýhody hypoték lze zařadit velmi vysokou celkovou sumu, kterou navzdory nízkým úrokovým sazbám zaplatíte navíc. Mnohdy se jedná o 50 i více procent z půjčené částky. Problematické se také jeví střednědobá fixace úroků, za 5 let může být situace na úvěrovém trhu radikálně jiná než dnes, sazby mohou vzrůst a s tím i Vaše měsíční splátky.

Určitě je třeba dát si pozor na různé pochybné pojistky pro případ nesplácení. Mnohdy totiž nezahrnují spoustu událostí, které může život přinést.

Nemilou událostí související s hypotékami může být propad cen nemovitostí. Ten by znamenal, že splácíte větší částku, než jaká je hodnota Vašeho domu.

Nájem – Pružné řešení 

Nájemní bydlení je na ústupu. Města i obce se zbavují bytů a tím také starostí. Ovšem zároveň přicházejí o pravidelné příjmy.

Pro soukromníky je údajně pronajímání nerentabilní, s nájemníky jsou jen potíže, neplatí, demolují zařízení… Stačí se podívat na inzeráty a je na první pohled jasné, jaká je skutečná situace. Byt v ceně 2 miliony se dá pronajmout za 17 i více tisíc korun.

Bydlení v nájmu je výhodné pro to, že se k ničemu nezavazujete. Můžete pružně měnit místo svého pobytu podle toho, kolik právě vyděláváte.

Pronajmete-li si kompletně zařízený dům či byt, ušetříte statisíce za vybavení. To mnozí lidé bažící po hypotéce neberou v potaz.

Univerzální postup neexistuje 

Rozhodujte se podle Vaší aktuální situace a reálného výhledu do budoucna. Nedejte na rady lidí, kteří si bydlení zařizovali v době před rokem 1989, jsou úplně mimo. Nepodléhejte reklamním kampaním. Přemýšlejte hlavou.

Autor článku: Ing. Václav Ulrych

Autor: