Open space – pracovní prostor, který nemusí vyhovovat každému zaměstnanci

V poslední době mnohonásobně vzrostla výstavba administrativních budov, které kladou důraz na kvalitu a originalitu exteriéru. Prosklené, mnohdy zajímavě lomené fasády se střídají s nápaditým vnějším opláštěním, které dodá tvaru budovy reprezentativní vzhled. Administrativní budova je především vizitka společnosti a nepřímo prozrazuje, jakým směrem se společnost ubírá.

Zaměstnání v open space
Zdroj: www.gbca.org.au, Foto: Emma Cross Gollings Photography

Co je open space?


Co se interiéru týče, samostatné kanceláře nahradil otevřený prostor, tzv. open space. Jde o moderní architektonický trend, který k nám přišel ze Západu; jedná se vlastně o obrovskou plochu, která zaměstnancům vytváří pracovní prostor. Zaměstnavatelé tento architektonický model řešení pracovního prostoru prosazují s vidinou zvýšené produktivity práce a úspory finančních prostředků na provoz. Ovšem stres a psychický nápor pro zaměstnance v těchto prostorách mají na produktivitu práce často opačný efekt.

obraz2
www.claremontgi.com

Prostor k pracovní produktivitě

Základem vytvoření pracovního prostoru bývají hnízda čítající 4–12 pracovníků, sedících naproti sobě. Hnízda tvoří pracovní stůl, kontejner, židle a paraván, oddělující protějšího pracovníka. Nízké nebo střední skříně separují jednotlivé kóje. Jako součást prostoru jsou navrhovány kuchyňské linky, oddělené prosklenými nebo sádrokartonovými příčkami, dále relaxační zóny, které mají dopřát zaměstnancům občasný oddech. K uvolnění a zdomácnění atmosféry bývá v těchto prostorách často navrhována květinová výzdoba, polepy na prosklené příčky, různé dělící designové clony nebo barevné kusové koberce.

obraz3
www.archiexpo.fr
obraz4
www.journaldunet.com

Syndrom zvaný open space

Zvyknout si na takovéto pracovní prostředí není mnohdy příliš jednoduché. Psychický tlak bývá většinou příliš silný. Nedostatek soukromý, nadměrný hluk, rozptylování mnohdy i nedostatek denního osvětlení, to vše působí velmi negativně na psychiku člověka Odborníci v této souvislosti dokonce hovoří o syndromu open space, jež se často projevuje bolením hlavy, závratěmi, hučením v uších, zažívacími problémy, bušením srdce, úzkostnými stavy, nachlazením, vysokým krevním tlakem, únavou, ale i depresí.

obraz5
www.humanosphere.info

Ne každý může pracovat v open space

A jak si tedy zvyknout na otevřenou kancelář? Psychologové doporučují zútulnit si svoje pracoviště fotkami blízkých, květinami a především se dohodnout se svými kolegy na pravidlech společného soužití, která zahrnují např. hlasitost telefonování a hudby, intenzitu větrání apod. Jestli si opravdu každý člověk zvykne na tento typ pracovního prostředí, je obtížné předvídat, každopádně pokud zaměstnanec dojde k závěru, že open space je pro něj zcela nevyhovující, frustrující a má dokonce negativní vliv na jeho pracovní výkon, pak je zde jedno jediné, byť radikální řešení: bude se muset porozhlédnout po jiné profesi, kde nehrozí takto řešené pracovní zázemí.

obraz1
Zdroj: www.gbca.org.au, Foto: Emma Cross Gollings Photography

Autor: