Stavba zahradního krbu, svépomocí

Zahradní krby nejsou jen vizuálním doplňkem a dobře vypadajícím solitérem na našich zahradách, u chalup a luxusních bydlení. Dnes se zahradní krby staví především za účelem večerních posezení u krbu s přáteli či rodinou. V tomto článku si popíšeme, jak postavit zahradní krb s trochou zručnosti sami.


Před stavbou krbu

Vůbec před započetím stavby krbu, je nutné si pečlivě rozmyslet jeho umístění, které nám bude do budoucna nejlépe vyhovovat. Mělo by to být místo se soukromím, místo v závětří a také místo, které nám nebude v něčem překážet. Pokud takovéto místo na zahradě nemáme, první dva prvky můžeme vytvořit uměle a to pomocí okrasných stěn, pergol, či vypěstovaných zelených stěn.

Inspirace, náčrt, výběr materiálu

Poté se porozhlédneme na internetu, v obchodech či časopisech, které jsou vhodným zdrojem inspirace pro náš budoucí projekt. Následně vytvoříme náčrt budoucího vzhledu krbu, na kterém bude mj. znázorněno, jak bude dílo vypadat. Dále budou na náčrtu uvedené rozměry, druh použitého materiálu a pokud se budeme rozhodovat mezi více materiály nebo krby, vytvoříme si i cenovou kalkulaci, která by nám mohla usnadnit výběr dané stavby.

Příprava a základy na stavbu krbu

Na námi předem zvoleném místě je nutné vyhloubit půdu v rozmezí 45 až 70 cm, pro vytvoření základů zahradního krbu. Tento prostor vylijeme základovým betonem, který je dobré vyztužit kameny. Pokud nemáme k dispozici kameny, pro vyztužení se používají armovací ocelové pruty, které jsou běžně dostupné v jakýchkoliv stavebninách. Po tomto kroku je nutné beton napustit penetrací, která se následně zalije dvěma centimetry cementové malty. Malta spolu s betonem vytvoří tzv. základovou desku. Pamatujme, že betonem na základy by se nemělo šetřit. V tuzemských podmínkách by se nám pomocí vlivů teplot mohl krb začít naklánět ke straně už po první zimě.

Stavba krbu

Základy máme hotové, po několika dnech vytvrdnuté a můžeme se pustit do nadzemního stavění. Pro nadzemní část krbu je dobré vytvořit bednění, které nám napomůže držet tvar budoucího zahradního krbu. Na betonovou desku vyzdíme spodní část krbu, nejlépe ze šamotových cihel, které mají výborné tepelné vlastnosti a vydrží velmi vysoké teploty. Ze šamotových cihel vystavíme i zdi krbu, pro stavbu užíváme výhradně šamotovou maltu. Spodní část krbu by měla mít ideální výšku okolo 70 cm, co se týče hloubky, měla by odpovídat být zhruba dvěma třetinám šířky. Při stavbě nezapomeňme na vhodný výběr a umístění roštu, na kterém bude oheň, uhlí, či brikety, přes který bude přiváděn do krbu vzduch. Na zbytek stavby můžeme použít klasické cihly.

Komín

Otvor pro odvod kouře by měl být ideálně 145-165 mm, s 2mm plechem po vnitřním obvodu komínu (v případě zděné verze komínu). Komín zakončíme kovovou stříškou a necháme celou stavbu dostatečně ztvrdnout. Poté můžeme přivítat první přátele u vlastnoručně postaveného zahradního krbu.


Nyní se můžeme připravit do přípravy posezení v okolí našeho nového krbu. Základem je výběr odolné venkovní dlažby (např. zámková dlažba BEST) a dobře provedená pokládka tak, aby se okolí krbu časem nezvlnilo.

Autor: