Varná deska – plyn nebo elektřina?

Nevíte, zda si pořídit plynovou, nebo elektrickou varnou desku? Přinášíme souhrnný přehled všech argumentů.

moderní sklokeramická deska ilustrační foto: pinterest.com

Sklokeramika je moderní

Elektrické varné desky jsou v dnešní době žádaným zbožím. Mezi jejich přednosti patří čistý design, dotykové ovládání a možnost programování. Největší výhodou je ale jejich snadná údržba – stačí několik tahů houbičkou se saponátem a je uklizeno. Při vaření na elektrické desce navíc dochází k menšímu znečištění odsavače par a okolí varné desky.

Při samotném výběru bychom se měli zajímat především o rychlost a efektivnost vaření. Bylo dokázáno, že nejefektivnější a nejrychlejší je indukční elektrická varná deska. Po ní následuje ta ze sklokeramiky a nakonec plynová. Vaříte-li hrnec s dvěma litry vody, indukční deska uvaří vodu za 5, sklokeramická za 8 a plynová deska za 9 minut.  Z toho tedy jasně vyplývá, že indukční varná deska je skoro dvojnásobně efektivnější než plynová.

Volty

Z hlediska instalace se doporučuje přívod 380V, za dodržení podmínek lze instalovat také na 220V. Je třeba mít na paměti, že příkon elektrické varné desky je přibližně 6kW. Ne ve všech domech však bylo architekty na toto pamatováno, hlavně v těch starších panelových mohou tedy lidé mít dodnes se zapojením elektrické desky problémy.

Rozhodnete-li se pro elektrickou desku, počítejte s delší dobou reakce na vaše pokyny. Nové generace desek jsou však i navzdory tomuto nesrovnatelné se starými litinovými plotýnkami našich babiček. Setrvačnost navíc můžete využít k úspoře energie – pokrm lze nechat pod pokličkou takzvaně dojít.

Rychlé ovládání plynu

Plynové desky oproti tomu nabízejí nepřeberné variace tvarových a materiálových možností. Odpovídající design desky tedy naleznete vždy a nezáleží, v jakém stylu jste si kuchyň doma vybudovali. Rozměry se pohybují mezi 30ti až 90ti centimetry. Velmi oblíbené je zdvojené turbo se čtyřkorunkovým hořákem. Ovšem všechny ty hořáky, různě provedené mřížky, ovládací knoflíky, nejlépe ještě vše nerezové, jsou velice obtížné na údržbu. Při vaření na plynu navíc dochází ke vzniku agresivních mastných par, které znečišťují okolí varné desky. Profesionální kuchaři však nedají na ‚plyn ‘ dopustit. Asi tak jako nejlepší DJ’s na vinyl.

Normy a přívod

Nezapomínejte, že na plynovou varnou desku se kvůli otevřenému ohni vztahuje několik poměrně přísných norem. Zpravidla se týkají vzdáleností k dalším hořlavým materiálům. Vzdálenost k digestoři musí být alespoň 75 centimetrů, ta ke svislému boku se doporučuje 30 ‚čísel ‘.

Na zapojení plynové varné desky budete logicky potřebovat přívod plynu, nejčastěji zemního. Je možné však většinu desek přetryskovat a napojit na propanbutanovou láhev. Přívod plynu musí být v kuchyni přístupný a nesmíme ho mít přímo za sporákem. Dále je potřeba elektrická zásuvka 220V kvůli piezoelektrickému zapalování.

Autor: